Fotogaleria

2019.02.07
ZEBRANIE SPOŁECZNOŚCI UTW 
na którym wybrano  NOWY ZARZĄD
Zebranych powitała Helena Jolanta Sołtys-przewodnicząca Stowarzyszenia UTW.
Przewodniczącą Walnego Zebrania została Krystyna Walicka,która poprowadziła spotkanie.
Powołano KOMISJĘ SKRUTACYJNĄ w składzie:Irena Liszewska-przew
                                                                      Halina Jelińska
                                                                       Halina Pławiak
i KOMISJĘ UCHWAŁ i WNIOSKÓW w składzie:Teresa Gratunik-przew
                                                                           Zofia Milanowska
                                                                                Krystyna Masłowska
Sprawozdanie finansowe przedstawiła Teresa Milanowska-skarbnik UTW .
Ustępującemu ZARZĄDOWI udzielono absolutorium.Przeprowadzono głosowanie.
W wyniku głosowania przewodniczącą Stowarzyszenia UTW została HELENA JOLANTA SOŁTYS
W oczekiwaniu na wyniki głosowania zaprezentowano
 FILMY EDUKACYJNE o ZDROWIU OSÓB STARSZYCH.
      



W wyniku głosowania powołano nowy Zarząd UTW w składzie jaki podajemy w zakładce / Statut /                                                                                                 
Na zakończenie Helena Jolanta Sołtys -przew.  UTW podziękowała za współpracę byłemu ZARZĄDOWI i pogratulowała osobom wybranym do nowego Zarządu.



 9 stycznia 2019r.grupa seniorów UTW spotkała się w Miejskiej Bibliotece w Augustowie.Było to spotkanie multimedialne z jednym z największych twórców polskich piosenek a często ich wykonawcą Wojciechem Młynarskim.Prezentacja pokazała przekrój jego twórczości.Swoje piosenki wykonywał sam,jednak wiele z nich zyskało rozgłos w wykonaniu innych wykonawców.Spotkanie poprowadziły panie Danuta Burakiewicz i Beata Pilkiewicz.Dziękujemy za spotkanie i miłą atmosferę.

  2018.12.17   BOŻE  NARODZENIE  TUŻ  TUŻ


                    2018.12.13
       PODZIELMY   SIĘ   OPŁATKIEM


- Opłatek jest symbolem dzielenia się życzliwością, miłością.
   Ta tradycja wywodzi się z naszej Ojczyzny. Spotykamy ją w innych krajach, ale to przede wszystkim Polacy zaszczepiają tę tradycję u innych narodów.
    W polskich domach, na stole gości tylko raz w roku. Symbol braterstwa, miłości, pokoju i pojednania - biały opłatek.
    Zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak nie można powiedzieć, że jest to wyłącznie polski zwyczaj wigilijny. Wigilia to czas dzielenia się opłatkiem również na Słowacji, Litwie, Ukrainie, a także w Czechach i we Włoszech
     Opłatek wigilijny symbolizuje chęć pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Oczywistym wydaje się, że nie chcemy siadać do wigilijnego stołu z kimś, z kim dzieli nas chociażby cienka nić nieporozumienia.




     Na zbliżające się ŚWIĘTA pragniemy złożyć życzenia przeżywania BOŻĘGO NARODZENIA w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.Kolejny zaś NOWY ROK 2019 niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
                                                       ZARZĄD STOWARZYSZENIA UTW w AUGUSTOWIE

      2018.10.04
ROZPOCZĘCIE ROKU AKADEMICKIEGO  
                    2018/2019
  4 pażdziernika 2018r studenci UTW w Augustowie w Kompeksie Hotelowym "Logos" zainaugurowali r.akademicki 2018/2019.Zebranych powitała Helena Jolanta Sołtys Przewodnicząca Stowarzyszenia UTW w Augustowie.Wśród gości zaproszonych:W.Walulik-burmistrz Augustowa,K.Sturgulewska-Wicestarosta Augustowa,B.Dyjuk-marszałek województwa podlaskiego,T.Cieślik oraz przedstawiciele UTW z Suwałk.
    Z okazji 15-lecia UTW w Augustowie  wiele podziękowań, życzeń, wspomnień,drobny upominek.
    J.Wierzbicki przypomniał jak doszło do utworzenia UTW w naszym mieście.

    Wanda Korzeniewska-Gącerz  pokaz multimedialny.
    Po wystąpieniach spektakl teatralno-muzyczny "Rzepka" w wykonaniu seniorów wolontariuszy z UTW oraz dzieci z Przedszkola Nr.2 w Augustowie.
    Po części artystycznej: słodkości, herbatka, kawa i wspomnienia minionych lat.Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii przedstawiająca 15 lat istnienia UTW.Oto fotogaleria z tego spotkania.











Zapraszamy do zapoznania się z wykładem o historii Uniwersytetu Trzeciego Wieku
             który opracował Pan Janusz Tadeusz Wierzbicki     na  15-lecie Naszego Uniwersytetu
Trzeba kliknąć na ten link: https://drive.google.com/open?id=0BxARhLJqFwUtQUlOekg2LTNLZW5DLUxyVE9uLTVGQ0Vwbk1R

                                                                                                       




Zarząd w składzie od lewej strony:Teresa Milanowska,Barbara Kaplukiewicz,
HelenaSołtys,Ludgarda Ksepka,Halina Kłoczko,
Halina Toczyłowska,Maciej Stankowski
Dziękujemy za tak liczne przybycie. 


   2018.06.07
ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018




 Na czas wakacji wspaniałego wypoczynku,pełnego relaksu , wrażeń i szczęśliwego powrotu do spotkań UTW.

 Rodzinna atmosfera panowała podczas spotkania wigilijnego studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyło się w środę, 13 grudnia, w restauracji Logos. 
    Skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem? Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą. Przełamując się opłatkiem, dzielimy się radością, pokojem i miłością.
    Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem.W wigilię dzielimy się opłatkiem, składając sobie życzenia.
     Słowo opłatek wywodzi się z języka łacińskiego - oblatum i oznacza dar ofiarny
    Zwyczaj łamania się opłatkiem pojawił się w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Jednak nie można powiedzieć, że jest to wyłącznie polski zwyczaj wigilijny. Wigilia to czas dzielenia się opłatkiem również na Słowacji, Litwie, Ukrainie, a także w Czechach i we Włoszech






 Życzenia prosto z serca popłynęły na naszej WIGILII. Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie serdeczne  życzenia oraz śpiewaliśmy kolędy.
  Po czym przy wtórze kolęd smakowali świąteczne potrawy

===============================================================================               2017.05.12       WASILKÓW Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie (Wasilków)

 


 Historia sanktuarium
W roku 1876 w miejsce drewnianej kaplicy unickiej (greckokatolickiej) została wzniesiona kaplica prawosławna, przejęta przez Kościół rzymskokatolicki 30.11.1921. Kaplica w wyniku działań wojennych uległa zniszczeniu. Została ona odbudowana w roku 1949 przez ks. Wacława Rabczyńskiego. On też, w roku 1953 wybudował w Świętej Wodzie grotę nad cudownym źródełkiem na wzór groty z Lourdes. Ks. abp metropolita białostocki Stanisław Szymecki W roku 1997 ustanowił w Świętej Wodzie sanktuarium, a 23 grudnia 1998 r. erygował parafię, wydzielając ją z parafii Przemienienia Pańskiego. Pierwszym kustoszem sanktuarium, a także proboszczem został mianowany ks. Alfred Butwiłowski. Zespół sanktuaryjny składa się z kościoła (kaplica), groty, wzgórza krzyży, cudownego źródełka i kaplic Dróżek Siedmiu Boleści Matki Bożej,rozmieszczonych na Błoniach Jana Pawła II Znajdują się tutaj jeszcze: sadzawki Betsaida i Siloe, "ciasna brama" oraz kapliczki różańcowe, a także ołtarz polowy.


 Góra Krzyży
W roku jubileuszowym na wzgórzu obok kościoła zaczęto stawiać krzyże wotywne i dziś już w krajobraz wpisana jest „Góra Krzyży” z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów (o wysokości 25 m). Natomiast krzyże pobłogosławione przez Jana Pawła II w dniu 6 marca i 4 października 2000 roku na Watykanie znajdują się w świątyni. W roku 2003 w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, w Drugiej Pielgrzymce Rowerowej do Rzymu, grupa pątników przekazała Ojcu Świętemu miniaturę groty świętowodzkiej. Organizator parafii, ks. A. Butwiłowski w latach następnych, odnowił kościół i pobudował plebanię oraz Dom Pielgrzyma – Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne. 14 kwietnia 2013 na Wzgórzu Trzech Krzyży odsłonięto Krzyż Smoleński poświęcony ofiarom katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku
===========================================================================================

 2017.05.12    S  U  P  R  A  Ś  L

 

  Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu
– państwowa średnia szkoła plastyczna w Supraślu, powstała w 1944 roku. Siedziba szkoły mieści się w dawnym pałacu Buchholtza. Absolwenci liceum uzyskują tytuł plastyka w jednej z czterech specjalności: tkanina artystyczna, snycerstwo, fotografia lub grafika. Tytuł upoważnia do wykonywania tego zawodu.
   Pałac Buchholtza w którym mieści się główny budynek szkoły wzniesiono prawdopodobnie między rokiem 1892 a 1903, a następnie rozbudowano go do granic istniejącego obecnie.
   Pałac Buchholtza, pod nadzorem konserwatora zabytków, przy udziale funduszy z Unii Europejskiej, odzyskuje aktualnie dawną świetność


   Brama-dzwonnica zbudowana w 1752, na wzór bramy pałacu w Białymstoku.
    Cerkiew św. Jana Teologa (1888), refektarzowa, remontowana w 2. dekadzie XXI w. i poświęcona 12 lutego 2017 przez metropolitę Sawę.  Na terenie klasztoru utworzono 16 września 2004 prawosławną Akademię Supraską (na wzór podobnych, działających m.in. w Rosji i Grecji).


       W 1501 na uroczysku Suchy Hrud powstał, przeniesiony z Gródka, prawosławny monaster, którego założycielem i głównym fundatorem był wojewoda nowogródzki Aleksander Chodkiewicz, przy późniejszym wsparciu prawosławnego biskupa smoleńskiego Józefa Sołtana. Akta wydane przez królów Aleksandra Jagiellończyka w 1504 i Zygmunta Starego w 1509 potwierdziły prawa i przywileje obejmujące fundację wojewody Chodkiewicza.
Na terenie monasteru, od 2004 r., mieści się siedziba Akademii Supraskiej.
      Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.


      Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce.
      Na terenie monasteru znajduje się też Muzeum Ikon
   Zachowane oryginalne fragmenty polichromii („freski z Supraśla”) – obecnie eksponowane w klasztorze, w pałacu archimandrytów. Prace przy rekonstrukcji cerkwi według projektu architekta M. Kuźmienki, kontynuował architekt Michał Bałasz. Wiosną 2015 ukończono wewnątrz świątyni przygotowania do rekonstrukcji fresków która rozpoczęła się w 2016 (do 30 lipca tegoż roku ozdobiono freskami wnętrze kopuły).
       Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu ma wyjątkowy charakter. Ciężkie, grube mury już w przedsionku sprawiają, że odwiedzający odczuwają chłód. Na pierwszy rzut oka wnętrze świątyni wydaje się niewielkie, ale to w zasadzie pozory. O jej wielkości stanowi kilka kondygnacji. Nawa główna cerkwi nie jest bardzo ozdobna, nie jest pełna przepychu. Wrażenie to jest spowodowane zapewne dość skromnym ikonostasem. Wnętrze świątyni jest surowe – na ścianach nie ma ozdobnych tynków ani fresków, tylko gdzie niegdzie zawieszone są ikony, podłoga zaś to betonowa posadzka okryta dywanami. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny,  pozłacany żyrandol, również ozdobiony ikonami. Zawieszony pod ciekawym sklepieniem zwraca uwagę na to, co ponad głowami.

    Pałac Archimandrytów (1635–1655) – w Pałacu mieszczą się: Akademia Supraska oraz Muzeum Ikon.
    Budynki klasztorne barokowe, wznoszone w XVII i XVIII w. W budynku przy ulicy 3 Maja 13 mieści się kaplica domowa pod wezwaniem Supraskiej Ikony Matki Bożej. W południowym budynku klasztornym znajduje się cerkiew pod wezwaniem św. Antoniego Supraskiego.   
   Muzeum Ikon w Supraślu jest usytuowane w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów (przeorów zakonu Bazylianów) na terenie klasztoru. Obiekt funkcjonuje od października 2006r. i ma w swojej kolekcji ok. 1200 XVIII i XIX – wiecznych ikon, przedmiotów sakralnych i unikalnych fresków. Muzeum to jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Wystawy są opatrzone oprawą świetlną, obrazową i dźwiękową. Ponadto, zwiedzający mają możliwość zobaczyć mnicha piszącego ikony w swojej celi. Wszystko to nadaje niezwykły charakter całości i pozwala poczuć atmosferę i zrozumieć rolę ikony w Prawosławiu. Muzeum oferuje także inne możliwości zwiedzania, np. oglądanie filmów o pisaniu ikon, historii klasztoru i cerkwiach na Podlasiu. Obiekt zawiera 9 sal, których wnętrza są zorganizowane w stylu np. pustelniczej pieczary, cerkwi lub chaty wiejskiej z domowym ołtarzykiem. Historię klasztoru obrazują XVI – wieczne freski zachowane z ruin cerkwi p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu. Muzeum to jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
 

  Miron[a], imię świeckie Mirosław Chodakowski (ur. 21 października 1957 w Białymstoku, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski arcybiskup prawosławny, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego, generał brygady. Doktor teologii.

     Ukończył prawosławne seminarium duchowne w Warszawie. Następnie w 1979 złożył wieczyste śluby mnisze w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. Jeszcze w tym samym roku wyznaczono go do objęcia godności przełożonego tejże wspólnoty zakonnej, którą pełnił przez pięć lat. Od 1984 do 1998 kierował monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, prowadząc jego odbudowę ze zniszczeń dokonanych w czasie II wojny światowej i doprowadzając do ponownej organizacji męskiej wspólnoty monastycznej. W 1998 wyświęcony na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa hajnowskiego, w tym samym roku został również prawosławnym ordynariuszem Wojska Polskiego. Ordynariatem kierował do swojej śmierci w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010.


========================================================================================================


MECZET zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku, prawdopodobnie w 1873. Dokumentacja historyczna nie zachowała się, ale taką datę odkryto w 2005 podczas kapitalnego remontu ścian budynków na futrynie drzwi wejściowych. Świątynia powstała po pożarze wcześniejszego meczetu osadników tatarskich, który miał być zlokalizowany w pobliżu zabytkowego cmentarza położonego we wschodniej części wsi, a istniejącego prawdopodobnie od XVIII w., a być może nawet od XVII wieku.
    Podczas II wojny światowej meczet został zdewastowany przez hitlerowców, którzy urządzili w nim szpital polowy. Po 1945 meczet kilkakrotnie przechodził drobne remonty. Pojawiły się plany rozbudowy, lecz konserwator zabytków nie zgodził się na rozbudowę.
    W 2003 przeprowadzony został remont dachu; zmieniono wtedy dach blaszany na gontowy. w 2005 przeprowadzono remont generalny. Został on zrealizowany przy pomocy środków finansowych:
    Ministerstwa Kultury w ramach programu operacyjnego "dziedzictwo kulturowe", priorytet 1: "Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych;
    Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji    Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego    sponsorów prywatnych i    budżetu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki.
    22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP meczet został uznany za pomnik historii Polski
  Eugenia Radkiewicz jest opiekunem meczetu w Bohonikach. Swoją funkcję pełni od ponad 15 lat. Eugenia Radkiewicz zapewnia, że czuje się w tej roli wyjątkowo dobrze. 
Pani Eugenia urodziła się w tatarskiej rodzinie Jasińskich w Malawiczach Górnych koło Sokółki.
Czytaj więcej: http://www.poranny.pl/archiwum/art/5860192,bohoniki-i-kruszyniany-na-tatarskim-szlaku,id,t.html
  http://www.wspolczesna.pl/magazyn/art/5755977,bohoniki-eugenia-radkiewicz-ma-klucze-do meczetu,id,t.html
 

 Oto fotorelacja przedstawiająca nasz pobyt



CMENTARZ MUZUŁMAŃSKI w Bohonikach – cmentarz założony w XVIII wieku. Zajmuje powierzchnię 2 ha i jest największym istniejącym mizarem w Polsce.
       22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP mizar został uznany za pomnik historii Polski
       Najstarszy zachowany nagrobek o czytelnej inskrypcji pochodzi z 1786 roku. Oprócz niego zachowało się około trzydziestu nagrobków z II połowy XIX wieku i najdawniejsze groby z dwoma kamieniami nagrobnymi: jednym u stóp zmarłego i drugim nad jego głową (napisy na nich są nieczytelne).
      Mogiły współczesne różnią się od tych na cmentarzach chrześcijańskich jedynie umieszczonymi na nich symbolami religijnymi islamu. Wszystkie groby są zwrócone na wschód. Groby są zwrócone prawą stroną w kierunku Mekki (w tym przypadku na południe), gdyż wierzy się, że dusza opuszcza ciało z prawej strony.
      Wejście na mizar stanowi brama, na której znajdują się inskrypcje w trzech językach: arabskim, białoruskim i polskim.


Zajrzeliśmy też do "Domu Pielgrzyma", który znajduje się naprzeciw meczetu. Można tam zjeść typowe tatarskie potrawy, np. kołduny, pieróg z mięsem lub jabłkami czy pierekaczewnik.



Czytaj więcej: http://www.poranny.pl/archiwum/art/5860192,bohoniki-i-kruszyniany-na-tatarskim-szlaku,id,t.html
Czytaj więcej: http://www.wspolczesna.pl/magazyn/art/5755977,bohoniki-eugenia-radkiewicz-ma-klucze-do-meczetu,id,t.html


2017/01/12     Odwiedziliśmy przedszkole nr 2 w Augustowie
Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli







                                                                                                                                                          Dzieciaki z Przedszkola Nr 2        w Augustowie przygotowały świetne widowisko.  Wspaniałe stroje,wykonanie.Dziękujemy bardzo za zaproszenie i gościnność.

                 

2016/12/14







  2016/11/03



     Na spotkaniu dowiedzieliśmy się:

     -  o możliwych zagrożeniach finansowych
      - o metodach działania oszustów
      - jak zachować ostrożność i bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia




 Inauguracyjne spotkanie „Akademii Seniora II” w Augustowie

Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, przy współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku oraz  Urzędu Komunikacji Elektronicznej z delegaturą w Białymstoku spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku w Augustowie. Spotkanie było inauguracją projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim, w ramach programu edukacji ekonomicznej pn.: „Akademia Seniora II”. Głównym celem przedsięwzięcia jest przekazanie informacji o możliwych zagrożeniach finansowych, kreowanie postaw społecznych sprzyjających zapobieganiu oszustwom oraz zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach uzyskania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych związanych z podjęciem decyzji finansowych. W trakcie spotkania przedstawiciele KWP w Białymstoku z pionu prewencji, kryminalnego oraz psycholog policyjny opisywali metody działania oszustów telefonicznych, mechanizm wywierania wpływu na rozmówcę oraz zwracali uwagę na zachowanie właściwych postaw społecznych sprzyjających zapobieganiu sytuacjom bycia potencjalną ofiarą.

W trosce o seniorów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym zaprezentowano założenia kampanii społecznej  „Ja pamiętam … A TY?”. Poprzez wdrożenie kampanii sygnalizowano wszystkim uczestnikom spotkania fakt troski wobec osób starszych, szczególnie tych cierpiących na zaniki pamięci, samotnie zamieszkujących. Troska o ich bezpieczeństwo to obowiązek nas wszystkich – członków rodziny, znajomych, sąsiadów.

Szczególną uwagę uczestników zwrócił temat bezpieczeństwa w finansach prezentowany przez przedstawiciela Narodowego Banku Polskiego. Słuchacze z Uniwersytetu III Wieku z zaciekawieniem przysłuchiwali się również prelekcji przedstawiciela Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Białymstoku, który przedstawił założenia kampanii "Sprawdzaj co podpisujesz”. Prelegent szczególną uwage zwrócił na zawieranie i przedłużanie umów telefonicznych.

W trakcie spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniem oraz życiowymi historiami które stały się ostrzeżeniem jak unikać niebezpiecznych sytuacji i oszustów próbujących wyłudzić oszczędności życia.

http://www.augustow.policja.gov.pl












-Wiadomo, że im większa świadomość osób starszych co do sposobu działania oszustów, tym mniej oszukanych. Z myślą o bezpieczeństwie seniorów, komenda wojewódzka wdraża kolejną odsłonę projektu realizowanego przy współpracy między innymi z Narodowym Bankiem Polskim– pod nazwą "Akademia Seniora II" –poinformował komisarz Paweł Jakubiak, oficer prasowy augustowskiej policji.

Podczas czwartkowego spotkania  studenci dowiedzieli się zatem wielu ciekawych rzeczy o tym jak działają oszuści. Tradycyjnie na ofiary wybierają osoby starsze i układając różne historie, telefonicznie nakłaniają je do przekazywania pieniędzy. Schemat działania jest cały czas modyfikowany. Oszuści podają się za wnuczków będących w nagłej potrzebie związanej z chorobą czy naprawą samochodu. Teraz coraz częściej przedstawiają się jako funkcjonariusze publiczni –głównie policjanci. Dla zobrazowania tematu, uczestnicy spotkania mogli wysłuchać symulowanych rozmów telefonicznych z potencjalnymi oszustami.

-Po przysłuchaniu się rozmowie z której wynikało, że do kobiety dzwoni jej wnuczek, wiedziałam, że ja bym na coś takiego nie dała się nabrać –powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. – Jednak, gdy odtworzono dalszą część rozmowy, do której włączył się „policjant”, nie byłam już taka pewna.

Goście spotkania podkreślali, że oszuści zawsze grają na emocjach.

-Dlatego, gdy odbierzecie taki telefon prosimy, żebyście do rozmowy podeszli spokojnie. Tym bardziej jeżeli w grę wchodzą pieniądze. Sprawdźcie, czy rzeczywiście  rozmawiacie z wnuczkiem. Wówczas, gdy przebywa w Polsce, zapytajcie jak mu się żyje np. w Turcji. Jeżeli rozmówca powie, że w Turcji jest wspaniale, będziecie już wiedzieli z kim macie do czynienia  –zaznaczał st. sierżant Łukasz Moniczewski, policyjny psycholog z komendy wojewódzkiej. –Pamiętajcie też o tym, że policja w żadnym wypadku nie może prosić was o pieniądze. Tę niewiedzę właśnie bardzo często wykorzystują oszuści podający się za stróżów prawa.

Podczas spotkania mówiono także o kampanii społecznej „Ja pamiętam … A TY?”. Jej głównym założeniem jest uwrażliwienie społeczeństwa na osoby starsze, szczególnie te z zanikami pamięci, samotnie mieszkające. Troska o ich bezpieczeństwo to obowiązek nas wszystkich –członków rodziny, znajomych, sąsiadów.

Seniorzy z uwagą przysłuchiwali się też przedstawicielowi Narodowego Banku Polskiego, który poruszył temat bezpieczeństwa w finansach oraz prelekcji przedstawiciela Urzędu Komunikacji Elektronicznej Delegatury w Białymstoku, który przedstawił założenia kampanii "Sprawdzaj co podpisujesz”. Ten ostatni zwrócił szczególną uwagę na zawieranie i przedłużanie umów telefonicznych.

Miejmy nadzieję,  że po tym bogatym w informacje spotkaniu, obecni na nim seniorzy, nie dadzą się łatwo nabrać oszustom i cenne wskazówki przekażą swoim znajomym.




    2016/10/24       W związku z E u  r o p e j s k i m   DNIEM  SENIORA

                         w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyły się
„MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE” Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA SENIORA
      Byliśmy zaproszeni na imprezę a w programie





Występy artystyczne: Zespół „Złota Jesień” UTW Suwałki, Dziecięce Zespoly
Taneczne SOK „Dotyk” i „Mini-Dotyk” , Zespół „Suwalskie Starszaki”, Zespół
„Bagatela” z Kapelą – Płociczno-Tartak, Zespół „Ocean Życia” ZERiI Suwałki,
Zespół Taneczny „Iskierki” SP Nr 5 Suwałki, Zespół Taneczny „Małe Suwałki”-
SP Nr 6 Suwałki, Zespół „Ostatni Ząb” i Chór Seniorów „CANTO” – SOK,
Zespół Taneczny „Srebrne Pierwiosnki” UTW Suwałki, Program Kabaretowy -
„Odlotowy Dzień Seniora”- UTW Suwałki.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta w Suwałkach.
Współpraca: Suwalski Ośrodek Kultury
PATRONAT HONOROWY: PREZYDENT MIASTA SUWAŁK

  Wszystkim seniorom złożono najserdeczniejsze życzenia.Życzono satysfakcji z przeżytych lat.
Niech kolejnym latom i dniom towarzyszy zdrowie,szacunek i miłość bliskich .Niech będzie to czas spełniania kolejnych marzeń,zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

2016/10/06       ROZPOCZĘCIE  ROKU   AKADEMICKIEGO   2016/2017 


 Augustowscy studenci Uniwersytetu III wieku w czwartek, 6 października 2016r., w Kompleksie Hotelowym „Logos” w Augustowie, rozpoczęli nowy rok akademicki.

To już trzynaście lat działalności  Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Augustowie . Staramy się być  kreatywni i realizować swoje marzenia. Na zajęciach ujawniamy skrywane talenty, a przede wszystkim nawiązujemy  nowe znajomości i odzyskujemy  pogodę ducha.

Spotkania pozwalają  poznać  mnóstwo ciekawych osób, a  sekcje rozwiją  zainteresowania.

 HELENA JOLANTA SOŁTYS, przewodnicząca Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Augustowie zapewnia, że jak dotąd chętnych do nauki nie brakuje.

- Legitymację otrzymało około 100 osób, chociaż aktywnych członków jest nieco mniej. Mimo wszystko z roku na rok liczba ta się powiększa .

Podczas tegorocznej inauguracji nowego roku  sala  Kompleksu Hotelowego „Logos” była wypełniona po brzegi. Zainteresowani nauką seniorzy z przyjemnością przyszli na czwartkowe spotkanie.
 Rozpoczęło się ono prelekcją zastępcy dyrektora ds. ekosystemów wodnych, nauki i edukacji dr MACIEJA KAMIEŃSKIEGO z Wigierskiego Parku Narodowego"Niebezpieczne zwierzęta w lesie".  Następnie studenci mieli możliwość obejrzenia przez specjalne okulary trójwymiarowych obrazów i wysłuchania koncertu zespołu „Senior”.

Słuchacze Uniwersytetu III wieku chętnie zapisywali się na zajęcia, czyli między innymi na język angielski, niemiecki, zajęcia komputerowe ,sekcji manualnej czy fitness. Podobnie jak w latach ubiegłych, seniorzy w trakcie roku akademickiego, będą jeździć na różnie wycieczki i zwiedzać ciekawe zakątki Polski.

- U nas nikt się nie nudzi i aktywnie i z pasją spędza jesień życia .








   2016/06/08        Zakończenie Roku Akademickiego 2015/2016  














2016/03/05                             Cmentarz Na Rossie w Wilnie

Odwiedziliśmy Cmentarz Na Rossie,który został założony w 1769 a oficjalnie zalegalizowany przez magistrat wileński w 1801r. Poważnie zniszczony w 1952rDwieście lat wystarczyło, aby zebrali się tu przedstawiciele wielu pokoleń, rozmaitych zawodów, wybitni działacze społeczni, malarze, kompozytorzy i uczeni. Specjalną rangę uzyskało Wzgórze Literatów, Aleja Główna (Profesorów), Wzgórze Aniołów.
Cmentarz składa się z 4 części – Starej (1769 r.) i Nowej Rossy (1847r.), Cmentarza Wojskowego oraz Mauzoleum Matka i Serce Syna. Leżą tu żołnierze polegli w walce o Wilno w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej.
L. Rydel pisze:
„Cmentarz jest rozległy i dziwnie piękny. Samo jego położenie niezwykłe: rozkłada się on tarasowato na stoku dość pochyłego pagórka. Osobny urok nadają mu rozłożyste stare drzewa, rosnące gęsto i nieregularnie, jak w lesie. Między nimi wiją się swobodnie, wspinają w górę i schodzą w dół ścieżki, snujące się kręto wśród mogił. Tak przynajmniej wygląda najstarsza, najrozleglejsza, trochę dzika i właśnie dlatego najpiękniejsza część tego leśnego cmentarza. Latem, kiedy przez konary okryte gęstwą liści ledwie przedzierają się słoneczne promienie, w gałęziach rozśpiewają się ptaki, a ziemia okryje się kwieciem leśnym, przecudny musi być ten cmentarz na Rossie.”

Na Rossie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i grób jego matki, siostry i pierwszej żony. Marszałek chciał być pochowany wokół swych żołnierzy.
Józef Piłsudski pisał:
”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”

















2016/03/05



KAZIUKI WILEŃSKIE 2016


  





















  Tradycja kiermaszu sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej krainy nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy – św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku.
Kazimierz Jagiellończyk – drugi syn Kazimierza Jagiellończyka (Kazimierz IV Jagiellończyk) i Elżbiety Rakuszanki, był uczniem Jana Długosza. Wiosną 1483 roku został wysłany na Litwę, gdzie pełnił funkcje podkanclerza. Jego szczątki są złożone w srebrnej trumnie w katedrze wileńskiej.

Obchody rozpoczynały się zawsze w dniu św. Kazimierza, czyli 4 marca. Rzemieślnicy Wileńszczyzny oraz mistrzowie ludowi z pobliskich okolic do dziś zwożą na jarmark wyroby ceramiczne, kute, tkane i plecione. Na straganach aż się roi od drewnianych łyżek, misek, beczułek, wyrobów z łozy i leszczyny. Nie da się obejść bez wyrobów ze słomy i bursztynu, barwnych tkanin ludowych. Kramarze przywożą nie tylko towar ale i atmosferę.

Festyn Kaziukowy to również okazja na zabawę przebierańców, teatralizowane procesje i przemarsze z chorągwią św. Kazimierza, na zawody w smażeniu blinów (tzw. placki, racuchy) i ubijaniu masła. Stragany są pełne obwarzanków sprzedawanych na sznurach, pierników, wędlin, sera, wędzonej ryby, domowego chleba oraz piernikowych serc i serduszek z lukrowanymi napisami. Zewsząd rozlega się brzmienie muzyki kapel ludowych

Jarmark jest znakomitą okazją, żeby kupić prezenty, poznać smak domowego oraz żywego piwa i kwasu, tradycyjnych potraw litewskich. Można się zrelaksować i przybliżyć sobie kulturę pracowitego i pomysłowego narodu litewskiego, podpatrzeć jak się robi wyroby ze słomy, dzbanki i dzbanuszki, kompozycje z suchych kwiatów, a nawet jak się bije kiermaszowe monety kaziukowe.

Królową jarmarku jest wykonana z naturalnych i farbowanych suchotników barwna i niepowtarzalna palma wileńska. Każda jest inna, jedyna w swoim rodzaju.

Targi są piękną tradycją, która pokazuje bogactwo ziemi litewskiej, twórczość jej narodu i dowodzi, że ręczną pracę i rękodzieła jeszcze nie zastąpiły maszyny

2016/03/05

Druskieniki – miasto na Litwie, popularne uzdrowisko położone na brzegu Niemna. Ludność: 16 647 mieszkańców  powierzchnia miasta – 22 km². Największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, jedno z najlepszych uzdrowisk klimatycznych i balneologicznych w Europie. Występują tu liczne źródła mineralne i pokłady borowiny. Znajduje się tu 9 sanatoriów i centrum balneologiczne
Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od litewskiego słowa druskininkas oznaczającego człowieka zajmującego się warzeniem soli.

Aquapark    DRUSKIENNIKI


           DRUSKIENNIKI









2016/03/05                          Nasze spotkanie z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Druskiennikach





powitanie 

2015/10/01       Z werwą w nowy rok szkolny 2015/2016

Augustowscy studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w czwartek, 1 października, w Kompleksie Hotelowym „Logos” w Augustowie, rozpoczęli nowy rok akademicki. Jak na uroczystą inaugurację przystało wyśpiewano hymn tej  uczelni i wysłuchano pierwszego wykładu.

– Na naukę nigdy nie jest za późno – podkreślają studenci. – Dzięki zajęciom nie jesteśmy w tyle z techniką czy językami obcymi. Możemy rozwijać swoje pasje i zwyczajnie, nie siedzieć w domu, tylko spędzać czas wśród naszych rówieśników. Poza tym bardzo się wszyscy lubimy i cieszymy się, że rozpoczynamy kolejny rok akademicki.

Zebranych powitała Jolanta Sołtys, prezes stowarzyszenia.
– To jest początek 13 roku naszej działalności i mam nadzieję, że będzie on tak samo udany jak poprzednie lata – mówiła pani prezes.
Potem głos zabrali zaproszeni goście: przedstawiciele władz miejskich i różnych instytucji.

 Burmistrz miasta Wojciech Walulik  zapewniał, że władze chcą zacieśniać więzy ze środowiskiem seniorów w Augustowie.
– Cieszę się, że uniwersytet działa w naszym mieście i zapewniam o moim wsparciu – zwrócił się do zebranych. – Uważam, że człowiek uczy się przez całe życie, a zdobywanie wiedzy jest czymś fantastycznym, niezależnie od wieku. Życzę wszystkim szóstek w indeksie.
Jak na rozpoczęcie roku akademickiego przystało nie obyło się bez wykładu inaugurującego, który wygłosiła Magdalena Wysocka, psycholog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Augustowie, na temat relacji międzyludzkich we współczesnym świecie. Potem swoje kabaretowe umiejętności przedstawili seniorzy z działającego przy stowarzyszeniu kabaretu o nazwie „Młodzi Inaczej”. Wystąpił także chór. A na zakończenie zebranych poczęstowano kawą, herbatą i słodkimi wypiekami.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Augustowie skupia 94 studentów i czeka na kolejnych. Warto wspomnieć, że w augustowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku działa mnóstwo różnego rodzaju sekcji. Odbywają się tu bowiem zajęcia z języka niemieckiego, angielskiego, komputerowe. Działa tu także sekcja kabaretowa, fitness, turystyczna i manualno – artystyczna.

































========================================================================================================

                             2011.04.10
    Augustowscy policjanci odwiedzili Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przestrzegali nas przed oszustami oraz radzili jak nie stać się ich ofiarą  . Podczas spotkania mundurowi poruszyli tematykę związaną z oszustwami dokonywanymi na przedstawicielach dojrzałego pokolenia.

    W swojej prelekcji policjanci przedstawili sposób działania sprawców tego typu przestępstw oraz wyjaśnili na czym polega popularne w ostatnim okresie czasu oszustwo na tzw. „wnuczka”. Funkcjonariusze apelowali  o wzmożoną czujność, oraz radzili jak postępować aby nie stać się ofiarą oszusta.
=====================================================================================================

Brak komentarzy: