Nasze prace,nasze dzieła


            2018.04.11
Tematem spotkania   W  I  T  R  A  Ż
 Witraż – ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami podkreśla charakterystyczne elementy (głowę, oczy, ręce, fałdowanie szat, cieniowanie figur itp.). Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była w starożytności, jednak została rozpowszechniona od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji.
        Największy w Europie witraż (212 m2) znajduje się w Kościele Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie..


           Do Polski technika ta trafiła dopiero w XIV w. Jednym z pierwszych i największych ośrodków produkcji witrażu był Toruń. Witraże wyrabiane od lat. 30. XIV w. w warsztatach toruńskich cechowały się wysokim poziomem artystycznym, powstawały też na zamówienie biskupów, władz zakonu krzyżackiego.  Najważniejszym ośrodkiem na początku był Kraków. Dziś największe i najcenniejsze zespoły witraży gotyckich w Polsce zachowały się w Krakowie . Za najbardziej znanych polskich twórców witraży uznawani są Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Pierwszy z nich dzięki wygraniu konkursu na projekt witraży do szwajcarskiej katedry we Fryburgu. W XX wieku witraże tworzyli m.in. Jerzy Nowosielski, Adam Stalony Dobrzański, Edward Kwiatkowski, Teresa Maria Reklewska, Wiktor Ostrzołek.


2o18.01.24
KA
    RN
        AW
            AŁ
               OWO
  BALONOWO
  Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.





            2018.01.10
   Chodzę,ćwiczę,wodę piję,dbam o linię,więc nie tyję.

   Dzisiejsze spotkanie zorganizowały koleżanki z sekcji:Jadwiga Kulikowska, Maria Rajkowska  i Maria Wygoda.Wprowadziły nas w świat ćwiczeń:
    -  ćwiczeń po przebudzeniu
    - ćwiczeń domowych z krzesłem:rozciągających klatkę piersiową,wpływających korzystnie na postawę ciała
      pozwalające zachować ruchomość i zakres ruchu w górnych odcinkach kręgosłupa,
      ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych,ćwiczenia skutecznie korygujące postawę.





      Ze spotkania wyszłyśmy z przekonaniem,że wszystkie te ćwiczenia możemy wykonywać nie      wychodząc z domu.Nie tylko wpływają na naszą kondycję jak też odprężają i pozwalają odpocząć uumysłowo.Bierzmy się więc za systematyczną  GIMNASTYKĘ a efekty murowane.

               2017.12.06   

  Świąteczne

lampiony





         
   Boże Narodzenie tuż, tuż.Przydadzą się świąteczne lampiony na stoły.
Takie magiczne rzeczy zrobiliśmy sami.
                                                                           




        Stworzą niesamowity nastrój na wspólnym OPŁATKU SŁUCHACZY  UTW

2017.11.17 W roli głównej  BOMBKA
 SKĄD SIĘ WZIĘŁY BOMBKI?
 Do Polski choinkę przynieśli niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku i początkowo modzie na nią ulegli jedynie mieszkańcy miast. Dopiero stamtąd zwyczaj ten przeniósł się na wieś. Skąd na choince wzięły się bombki? Z biedy. Pierwsze bombki w XIX wieku wyprodukował pewien rzemieślnik z niemieckiego miasteczka Lauscha. Hans Greiner był zbyt biedny, nie stać go było na jabłka i orzechy, a że pracował w hucie szkła, wydmuchał sobie szklane owoce, które powiesił na choince.  Szklane bombki uratowały hutę w Lauscha przed bankructwem. W latach 70. XIX wieku zaczęła ona eksportować choinkowe ozdoby do innych krajów. W latach 80. XIX wieku Thomas Alva Edison opatentował elektryczne oświetlenie na choinkę, a w 1931 roku w Nowym Jorku robotnicy budujący Rockefeller Center postawili swoją jodłę, od której zaczął się choinkowy szał zdobienia placów miast jak najokazalszymi drzewkami.




    Dziękujemy Pani Beacie za wspaniałą zabawę ,a Pani Basi za możliwość zorganizowania zajęć.
Wynikiem spotkania WSPANIAŁE BOMBKI.
2017.11.08  MYDEŁKOWE WARSZTATY






      Serdecznie dziękujemy Pani Beacie,która wciągnęła nas w świat mydeł.  Nie przypuszczałam, że to może być tak świetna i wciągająca zabawa. “Wyprodukowanie” własnego mydła nie jest ani zajęciem trudnym ani skomplikowanym.
      Wszyscy byli nimi zachwyceni. Bo mydełka nie tylko pięknie pachną, ale również bardzo dobrze się pienią i można wyczarować wiele różnych kształtów i kolorów.   Naprawdę warto się pobawić. Najważniejszym surowcem jest tzw. baza glicerynowa, z której  formujemy mydełka.
      Mydełka robione domowym sposobem są naturalne i pozbawione zbędnych chemikaliów.  Prezentują się przepięknie, mają różne kształty i kolory . Wzbogacone są różnorodnymi dodatkami, jak zioła, płatki kwiatów czy przyprawy. Takie mydełko zawinięte w celofan i ze wstążeczką będą wspaniałym prezentem  od serca.
       Można zrobić coś wyjątkowego, czyli mydełko, które będzie prawdziwą ozdobą i ożywieniem dla każdej nudnej łazienki.
      
   2017.10.11
   Pierwsze spotkanie w SEKCJI MANUALNEJ i nowe pomysły.

      Warto spotykać w życiu ludzie z pasją,która inspiruje, pomaga żyć,czyniąc nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem,

      
   2017.06.01
     Zakończenie  zajęć  SEKCJI MANUALNEJ w roku akademickim  2016/2017  upłynęło pod hasłem
           "Przeszłość jest historią
             przyszłość-tajemnicą
             a terażniejszość -darem"



   Z głębi serca dziękujemy Pani Teresie Kaczan-Karczewskiej     za wszystkie zajęcia,które wspólnie spędziliśmy,wszelkie rady,za każdy uśmiech,sympatię.Pod jej kierunkiem realizowaliśmy swoje pasje.Był to wspaniale spędzony czas.
   Życzymy dużo,dużo zdrowia,radości , wszelkiej pomyślności .

   Pani Halina Toczyłowska w roli KRONIKARZA  UTW



      Spotkanie zakończyło się kartaczem w Restauracji "Logos"

    2017.05.24
   RELAKS przy slaidach, kawce i ciasteczku





Bardzo miło spędzony czas, rozmowom nie było końca





 2017.03.08

             KWIATY  Z  BIBUŁY               
    Podstawą wykonania wielu papierowych kwiatów jest ucięty pasek krepiny odpowiednio skręcany, tak jakbyśmy lepili pierogi albo skręcali papierek od cukierka.
   Wiejskie gospodynie robiły takie kwiaty przez całą zimę. Układały z nich bukiety.
   Pojedyncze kwiatki układa się następnie w bukiety.
   Bibułowe bukiety gospodynie wiejskie ustawiały w świętym kącie. Robiły z nich też girlandy. Takimi kwiatami ozdabiały palemki wielkanocne.
   Także i współcześnie - twórczynie ludowe prześcigają się w układaniu bukietów i w komponowaniu palemek wielkanocnych, także wieńców żniwnych.
   Papierowe kwiaty przyozdabiały też stroje kolędników,  a także korowaje czyli obrzędowe ciasta weselne. Oznaczano nimi najważniejsze postacie w obrzędzie weselnym. Kwiaty przypinano narzeczonym, drużbom, starostom, dekorowano uprzęże koni wiozących weselników.



     2017.02.23
Serwetka w roli głównej  
    Serweta – rodzaj ozdobnego nakrycia stołu, od obrusa odróżniające się tym, że nie przeznaczone do spożywania na nim posiłków. Nazywany również bieżnikiem. Często bardzo ozdobne, np. koronkowe. Duża serweta może nakrywać cały stół, mniejsza może także leżeć na jego części, np. pośrodku. W zależności od lokalnych obyczajów, czasem serwetami nakrywane bywają także inne niż stół meble lub przedmioty. 
Podobny wyraz, serwetka, może mieć dwa znaczenia: 
   - niewielkich rozmiarów serwetę w znaczeniu opisanym powyżej  -arkusik cienkiej bibułki bądź lnianą lub bawełnianą ściereczkę, służącą do wycierania rąk i ust podczas jedzenia


  2016/12     Przygotowane na  Boże Narodzenie 








2016/12      Zdjęcia nadesłane na konkurs :  " Najpiękniejsze zakątki Augustowa "

  

  

  


 2016/10/16   Prace z modeliny





2016/2017     Zaczynamy nowy rok akademicki




Niech spotkania będą dobrym pomysłem na aktywne spędzenie czasu i niech sprawią jak najwięcej satysfakcji.


 2016/04/13     Urodzinowe Spotkanie



 

           

 2016/03/16   WIELKANOC.. nadchodzi ,więc życzyć nie szkodzi; wielkiego zająca,pisanek tysiąca.


                                                



   2010 .... i nim to się też działo

















Brak komentarzy: